^Návrat
  
  
  

Hurá máme sviatok

Milé naše malé lásky,

dnes je krásny sviatok Váš,

poďme sa všetci spolu hrať.

Prajeme Vám zo srdiečka veeeľa lásky a slniečka.

deti blahoželanie

deti sú

srdiečko darčeksrdiečko gula

 

 

 

deti blahoželanie2

 

PONDELOK

Medzinárodný deň detí je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta, ale nie všade sa oslavuje 1.júna.

Adamko so svojou sestričkou Aničkou sa na tento deň veeeľmi tešili, lebo mamička a ocko im sľúbili prekvapenie. Adamko aj Anička majú veeeľmi radi prekvapenia, ako všetky deti na svete. 

Milí rodičia, pripravte svojim deťom zábavný, vzrušujúci deň plný prekvapení, aby si ho dlllho pamätali :)

Takéto prekvapia si pripravili mamička s ockom pre Adamka a Aničku:

- budú hľadať skrytý poklad (Skryte cenný predmet pre deti. Dajte deťom mapu, ktorá vedie k rôznym stopám, pomocou ktorých predmet nájdu. Sledujte ako sa premieňajú na detektívov a akú majú z hľadania pokladu radosť)

-Adamko a Anička nakreslili svoje tajné želanie (požiadajte dieťa, aby vám nakreslilo svoje želanie a podľa vašich možností sa poskúste želanie dieťaťu splniť)

-celá Adamkova rodinka pôjde na zmrzlinu (môžete ísť celá rodinka na zmrzlinu, do parku, na ihrisko)

-budú sa všetci spolu hrať (zahrajte sa hry podľa výberu detí - spoločenské hry, loptové hry, na princezné, na hrdinov, postavte si kráľovstvo, bunker....

-Adamko a Anička budú spať s rodičmi v stane (pripravte deťom noc pod oblohou - deti zažijú čaro noci v stane a krásu nočnej oblohy)

-výlet a piknik s celou rodinkou (vezmite deti na malý výlet-túru a na vrchole kopca si urobte piknik, zahrajte sa v prírode rôzne hry - zbierajte, hľadajte, ovoniavajte, hrajte sa na farby, na kvietky, na zvieratká...... deti budú mať neopakovateľný zážitok.

Zatancujte si spolu s deťmi na pesničku "My sme super deti"

https://www.youtube.com/watch?v=tMEXBTbZ3K0

 

UTOROK

Adamkovi a Aničke mamička často číta rozprávku

"O malej opustenej hviezdičke"

Prečítajte si spolu rozprávku, v ktorej si pripomeniete

"Právo detí na rodinu, kamarátov a na lásku"

Opýtajte sa dieťaťa, aký má význam slovo OSAMELÝ. Porozprávajte sa na túto tému, potom si prečítajte rozprávku

MALÁ OPUSTENÁ HVIEZDIČKA

Raz v noci nebo veľmi potemnelo. Nesvietili žiadne hviezdy okrem jednej. Bola to taká malinká hviezdička a zostala na nebi úplne sama, samučičká a cítila sa osamelo. Táto osamelá hviezdička sa vybrala k jednému veľmi múdremu starčekovi, ktorý býval na vrchole vysokánskej hory, poprosiť ho o pomoc. Hviezdička sa starčekovi zapáčila, a tak jej sľúbil, že jej pomôže. Povedal, že urobí dve veci. Najprv vytiahol veľké čierne vrece. Otvoril ho, siahol doň a vytiahol celú hrsť ligotavých a jagajúcich sa hviezdičiek. Jedným mávnutím ruky potom zaplnil oblohu týmito hviezdičkami. „Pozri sa,“ povedal múdry starec, „teraz máš veľa hviezd, s ktorými sa môžeš priateliť. Ale pretože si bola taká osamelá, urobím pre teba ešte niečo. Chcel by som ťa zniesť na zem a začarovať ťa.“ Luskol prstami a v ruke mu ostalo jabĺčko. Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec.

mpc-edu.sk (Práva dieťaťa v koncepcii a aktivitách materskej školy)

Po prečítaní rozprávky sa opýtajte:

Do čoho začaroval starček hviezdičku?

Deti viete o niečom čo v jabĺčku pripomína hviezdičku?

Rozdeľte jabĺčko na dve časti , aby ste mali hviezdičku. Nechajte deti rozdeliť jabĺčko pre všetkých členov rodiny, aby sa vedeli rozdeliť a boli šťastné z blízkosti svojej celej rodinky a kamarátov.

Zaspievajte si a pohybom vyjadrite text  veselej pesničky

"Keď si šťastný"

https://www.youtube.com/watch?v=fAOpgo8ZLvg&list=RDfAOpgo8ZLvg&start_radio=1

 

STREDA

Adamko s Aničkou má dnes pre vás rozprávku

"Ako sa dá vyhrať"

Prečítajte si spolu rozprávku, v ktorej si pripomeniete

"Každý je rovnako vzácny ako iné deti, sme si rovní bez rozdielu farby pleti  a pohlavia"

Milé deti pozorne počúvajte, pretože po prečítaní rozprávky sa budete spolu o nej rozprávať.

AKO SA DÁ VYHRAŤ

Uprostred pralesa žil silný lev. Zo všetkých levov vedel najviac revať a bol na to náramne hrdý. Najradšej zo všetkých zápasil s inými levmi a väčšinou v týchto zápasoch víťazil. Jedného dňa usporiadali zvieratá v lese veľkú slávnosť, pri ktorej sa malo aj súťažiť. Mala sa hodnotiť obratnosť, rýchlosť a šikovnosť. Silný lev sa už na slávnosť veľmi tešil a počítal dni, ktoré ešte do súťaže ostávali. Jedna vec mu však prekážala. Súťažiť sa mohlo iba vo dvojiciach, ktoré boli zmiešané – súťažiaci a súťažiaca. „Dievčatá sú slabé a nechcú nikdy bojovať! Ako mám teda vyhrať?“ hneval sa silný lev. Konečne nastal deň slávnosti. Ráno sa losovali partneri do hry. Najstarší lev z pralesa vytiahol vždy lístok zo zeleného hrnčeka, tam boli mená chlapcov, potom zo žltého, v ňom boli mená zvieracích dievčat. Silný lev s napätím čakal, koho mu lós určí. Vtom počul: „Silný lev súťaží s malou sivou mačkou.“ Ach jaj, pomyslel si lev a očervenel od hnevu. Práve s takým slabým dievčaťom! Malá sivá mačka mala hebkú, sivú srsť a bola nielen veľmi šikovná, ale najmä veľmi dobre počula. Najzvláštnejšie na nej bolo to, že vedela veľmi dobre a vhodne lichotiť. Preto ju mali zvieratká tak veľmi rady. Súťaž sa začala. Prvý úsek zvládli lev a mačička výborne. Muselo sa presne počúvať a rýchlo bežať. Sluch mala sivá mačka výborný a aby boli obaja dosť rýchli, dostala nápad. Posadila sa levovi na chrbát a pevne ho držala. Aj na ďalších úsekoch boli obaja šikovní a rýchli. Silnému levovi sa hra veľmi páčila. Keď mali za sebou posledný úsek, ani sa mu nechcelo končiť. Večer všetci netrpezlivo čakali na vyhlásenie víťazov. Verte alebo nie, lev a mačička zvíťazili. Malá sivá mačička sa od radosti túlila k silnému levovi a pošepkala mu: „Bol si tým najlepším spoluhráčom zo všetkých a máš tie najkrajšie oči.“ Silný lev nevedel, kam sa od radosti pozerať. Od toho dňa sa stali kamarátmi a často sa spolu hrávali. Niekedy si lev spomenul na to, aký bol predtým silný a hlúpy, že sa nechcel hrať ani s levími dievčatami.

mpc-edu.sk (Práva dieťaťa v koncepcii a aktivitách materskej školy)

Po prečítaní rozprávky  sa rozprávajte o tom, že nezáleží na tom, ako kto vyzerá, či je to chlapec alebo dievča, všetci sme si rovní. Rozprávajte sa o tom, čo dokážu lepšie dievčatá, čo chlapci. Nechajte deti rozprávať o kladných vlastnostiach ich kamarátok a kamarátov.

 

Páčila sa vám rozprávka ako zvieratká súťažili, pretekali? Vymyslite si svoje rodinné preteky v záhrade, v prírode, v parku. Vysvetlite deťom pravidlá, ktoré musia počas pretekov dodržiavať. 

Aby vám počas rodinných pretekov svietilo velelé slniečko, nakreslite si svoje najkrajšie slniečko alebo vám pomôže obrázok. Obtiahni slniečku lúče, nakresli mu veselú tváričku a celé ho vyfarbi. nakoniec spočítaj všetky jeho lúče.

slniečko pl

ŠTVRTOK

Adamko s Aničkou má dnes pre vás opäť novú rozprávku

"Rozprávka o mravčekovi"

Prečítajte si spolu rozprávku, v ktorej si pripomeniete

"Právo detí hrať sa, keď si splnia aj svoje povinnosti - poupratujú izbičku, pomôžu mamičke, ockovi alebo tam kde je to potrebné"

Milé deti pozorne počúvajte, pretože po prečítaní rozprávky sa budete spolu o nej rozprávať.

ROZPRÁVKA O MRAVČEKOVI

V jednom mravenisku uprostred lesa žila mravčia rodina. Otecko, mamička a ich synček – mravček Jožko. Jožko bol silný, veľký a šikovný chlapec, ktorý robil rodičom radosť a pomáhal im aj pri práci. Práce bolo v mravenisku dosť. S obstarávaním potravy, upratovaním, rozširovaním domčeka a inými prácami im dni rýchlo ubiehali. Rodičia sa rozhodli, že Jožko by nemal vyrastať sám, a tak mal náš mravček onedlho súrodencov. Teraz mali rodičia pre Jožka oveľa menej času. A Jožko mal tiež menej času na hranie, lebo rodičia potrebovali jeho pomoc viac ako predtým. Kto mal utíšiť mravčie dieťatko, keď boli zaneprázdnení prácou na stavbe, kto mal nakŕmiť a obliecť súrodencov, keď rodičia nemali čas? Náš veľký, šikovný a silný mravčí chlapec to všetko vedel. Ale chcelo sa mu to? Nie, niekedy nemal chuť a ani čas. Bol veľmi nespoľahlivý, zabúdal, čo mu rodičia nariadili a namiesto toho sa hral v lese. Rodičia sa hnevali. Už v ňom nevideli svoje veľké rozumné dieťa. Hnevali sa na neho a často ho posielali do postele skôr než tie menšie. Zo vzdoru sa potom nechcel starať o súrodencov vôbec. Frflal, keď sa s ním rodičia rozprávali, bol drzý a neznesiteľný. Raz sa však niečo prihodilo. Do susedstva mravčej rodinky sa nasťahovala rodina lienok sedembodkových. Len čo mal Jožko čas, navštevoval ich deti. Boli už všetky veľké a poznali veľa šikovných kúskov. Vedeli pískať na steble trávy, hrali sa na počítanie bodiek, šplhali sa opreteky cez najhrubšie konáre a najvyššie stonky. Náš mravčí chlapec Jožko sa s nadšením ku všetkému pridával. Naučil sa veľa trikov a veselých kúskov. Veď bol šikovný a rýchlo sa naučil veľa vecí, ktoré zakrátko ovládal lepšie ako jeho kamarátky lienky. Mal z toho veľkú radosť. Chcel teraz predviesť svoje kúsky aj svojim súrodencom. Tým sa všetko veľmi páčilo a nemohli sa nových hier nasýtiť. Náš mravček Jožko trávil veľa času so svojimi súrodencami a všetko ich učil. A jeho rodičia mali teraz viac času.

mpc-edu. sk  (Práva dieťaťa v koncepcii a aktivitách materskej školy) 

Páčila sa vám rozprávka o mravčekovi Jožkovi? Ako sa Jožko správal? Čo robil? Ako  pomáhate rodičom, starým rodičom, súrodencom vy? 

Teraz si namaľujte čo vás napadne. Maľujte a čarujte.

Nechajte deti maľovať, miešať farby, vyjadriť svoje nápady, myšlienky na veľký formát papiera napr. na baliaci papier, kartónovú krabicu. Keď sa pomaľujú aj deti nevadííí, práčka to operie :)

PIATOK

Adamko s Aničkou a určite aj vy deti ste už počuli, videli veeeľa krásnych rozprávok. Každé dieťa má svoju najnajnajobľúbenejšiu rozprávku. 

Dnes si prečítajte, pozrite alebo porozprávajte tú vašu najnajnajobľúbenejšiu rozprávku. Zahrajte sa na rozprávku a jej hrdinov a hrdinky, princov a princezné, na zvieratká. Začarujte svoju izbičku, záhradu na rozprávkovú krajinu.

Ak ste nestihli ísť ešte na výlet alebo túru, neváhajte, zbaľte sa, nezabudnite zobrať aj deti :) a užite si spolu krásny deň alebo víkend možno aj v stane pod nočnou oblohou :)))

pod stanom

detiobr2

ĽÚBIME VÁS, LÁSKY NAŠE

 

Svet je plný zvierat - exotické zvieratá

 Milé mesiačiky,

 boli ste už v ZOO?

Kto tam žije? Kto tam býva?

Kto sa v ohrádkach skrýva?

Poďte deti, poďte s nami,

na výlet do zoologickej záhrady.

zoo foto

PONDELOK

Výlet do ZOO

Adamko bol cez letné prázdniny s celou rodinkou na výlete v zoologickej záhrade v Bojniciach. Veľmi rád by sa chcel do ZOO vrátiť a vidieť zvieratká, ktoré tam žijú, ešte raz. Teraz, keď nemôže do ZOO ísť, často si pozerá video, ktoré v ZOO ocko natočil. Mesiačiky naše, poďte spolu s Adamkom do ZOO v Bojniciach. Pozrite si Adamkove video zo ZOO.

https://www.youtube.com/watch?v=Nq29K_S8uoA

 

Páčil sa vám deti výlet s Adamkom do ZOO? Spoznali ste zvieratká v ZOO? Pamätáte si aké zvieratká Adamko videl?

Vymenujte, ktoré si pamätáte. Pomôže vám aj obrázok. Ako sa volajú? 

exotické zvieratá

 

Adamko má doma veeeľa zvieratiek, ktoré sú plyšové, gumené, plastové, papierové. Viete ako sa s nimi hrá? Urobí si z nich svoju zoologickú záhradu. Pohľadajte si vo svojej izbičke zvieratká, kocky, lego, krabice, baliaci papier, postavte si, nakreslite si v izbičke ZOO.

Rozprávajte sa s rodičmi ako žijú zvieratká v ZOO. Kto sa o zvieratká stará? Prečo sú  v ohrádkach?  Prečo sú levy s levami a nie s opicami? Prečo nie je papagáj so slonom? Čo majú na obed ? :)

Zvieratká do svojej ZOO si môžeš vytlačiť TU:

http://ekladata.com/OuQvEnVgjpM5RwHkWr7bmzAJumA/animaux-afrique.pdf

Adamko so sestričkou Aničkou si postavili už rôzne zoologické záhrady. Postav, nakresli si svoju ZOO ako Adamko a Anička - pomôžu ti obrázky.

zoo zvierata2

zoo3

 

zoo zvierata5

zoo zvieratazoo zvierata4Máte doma knihy o zvieratkách? Vyhľadajte si svoje zvieratká  v detskej encyklopédii. Už  poznáte všetky zvieratká vo svojej ZOO? 

Zahrajte sa na zvieratá v ZOO. Napodobnite ich a zaspievajte si veselú pesničku so Spievankou, Zahrajkom a deťmi.

https://www.youtube.com/watch?v=GTE2AQ-ck6s

 

UTOROK

Zvieratká v ZOO

Hádaj, hádaj, aké som, zvieratko za oponou? Uhádneš ma? Adamko rád háda hádanky. Uhádneš, aké zvieratko zo ZOO je za oponou? Napodobni jeho zvuk. ZOO za oponou nájdete na stránke:

https://www.youtube.com/watch?v=5qLCWMIbGCU&list=PLPepZgQor4PxeyzlS-cpuT96HWjyEcvWi

 

Tiene zvierat si môžeš spraviť aj sám/a. Popros mamičku alebo ocka, aby ti pritom pomohli.

Budeš potrebovať rôzne druhy zvierat zo ZOO - zvieratká môžeš mať drevené, plastové, z papiera. Podnos alebo plech na pečenie tmavej farby, hrubú múku, sitko, nádobu, lyžicu, hrubý štetec.

Na podnos alebo na plech na pečenie si poukladaj zvieratá. Do sitka si nasyp múku a posyp múkou celý podnos so zvieratkami - ako keď mamička pocukruje koláčiky. Potom opatrne vyber zvieratá. Čo tam vidíš? Áno, to sú tiene tvojich zvieratiek. Keď si to chceš zopakovať, alebo skúsiť s iným zvieratkom, štecom pozmetaj múku, lyžicou ju naber a presyp do pripravenej nádoby. Spočítaj si koľko tieňov máš na podnose.

tiene

tiene2

(Predškolská výchova 3-2019/2020)

Zahrajte sa aj na slepú babu. Mamička ti zaviaže šatkou oči alebo sa môžeš otočiť. Mamička alebo ocko vytvorí tiene zvierat. Tvojou úlohou bude spoznať zvieratká podľa tieňa a správne ich pomenovať.

Môžete aj samé, milé deti, skúšať vytvárať nové tiene. Ako sa vám nová hra na tiene páči? Ešte pre vás niečo máme:)

Tiene zvierat si vytvoríš aj pomocou slniečka a zvieratko si obkresli.

tiene obrestiene obres2

tiene obres3

Popros mamičku alebo ocka, aby ti vytlačili obrázky. Na obrázkoch priraď k zvieratkám ich správny tieň.

Na prvom obrázku spoj zvieratko s jeho tieňom.

Druhý obrázok si rozstrihaj a nalep správne na výkres -zvieratko a jeho tieň.

Na treťom obrázku nájdi a zakrúžkuj v rade všetky  tiene zvieratka, ktoré sú rovnaké ako tieň zvieratka v rámčeku.

tiene zvierata 2tienezoo

tiene smer

STREDA

Šikovné zvieratká v ZOO

Mesiačiky ako už všetci viete Adamko rád napodobňuje zvieratká. Zvieratá v ZOO oddychujú, ale sa aj pohybujú - skáču,  preliezajú, prevaľujú sa, lezú...

Adamko má opicu a volá sa Pongo. Pozrite si video a cvičte, skáčte spolu s Pongom a deťmi v ZOO.

https://www.youtube.com/watch?v=xZQkWSVtV_o

 

Zahrajte sa na zvieratká aj so Spievankou a Zahrajkom.

https://www.youtube.com/watch?v=wq0Iqkhk5Pc

 

Teraz si oddýchni a nájdi  opičke cestu k banánu.

pl opica

V ZOO sú aj malé medvedíky, ktoré sa najradšej kotúľajú. Dokreslite medvedíkom kotúľanie k svojim kamarátom. Medvedíky si môžeš vyfarbiť.

pl medved

Smutnej opičke, ktorá sa stratila v ZOO dokresli  ceruzkou klietku, aby bola v bezpečí.

 

pl opica3

Keď bol Adamko v ZOO videl, že opice v ZOO najradšej skáču po rôznych rebríkoch, konároch, preliezkach, ktoré majú vo svojich ohrádkach, klietkach.

Adamko najradšej skáče svoju skákaciu škôlku. Nakreslite, nalepte, ušite si spoločne skákaciu škôlku pred vašim domom, pred panelákom alebo v tvojej izbičke. Pomôžu vám obrázky. 

škôlka von

škôlka páskaškôlka látkahttps://www.sevt.sk/

Cestovnú škôlku zhotovíte z bielej plachty a môžete si ju zobrať na výlet alebo k babke a dedkovi.

Na jej zhotovenie budete potrebovať: klasickú posteľnú plachtu, flís vo viacerých farbách s rozmermi 35 x 35 cm (spolu 8 ks; väčšie deti môžu mať štvorce väčších rozmerov), zvyšky flísu na zdobenie, tavnú pištoľ, šablóny číslic 1 až 8, pero, pravítko, nožnice. Šablóny na číslice si môžete vytlačiť TU:

https://www.sevt.sk/data/uploads/2017/02/sevt-skolka2.pdf

POSTUP:

Na jednotlivé štvorce flísu obkreslite číslice 1 – 8 a vystrihnite ich. Ak nemáte šablóny, môžete si ich vytlačiť podľa nášho vzoru.Podľa vzoru škôlky lepte štvorce na plachtu tavnou pištoľou. Zo zvyškov flísu vystrihnite štvorce alebo krúžky v dvoch – troch veľkostiach a nalepte ich po okrajoch plachty ako ozdobu. Farby ľubovoľne striedajte.

Školku si môžete nalepiť aj na podlahu z papierovej maliarskej pásky širokej 2cm. Z pásky vytvorte aj číslice. Páska sa dá ľahko odlepiť. Keď budeš skákať škôlku doma ako Adamko s kamarátmi obuj si protišmykové ponožky.

 

Ako sa škôlka skáče?

Určíte si poradie, v akom budete skákať. Prvý v poradí musí hodiť kamienok (loptičku) na 1. políčko, potom skáče na jednej nohe po políčkach podľa poradia (mladšie deti môžu skákať na dvoch nohách) pričom vynechá 1. políčko, na ktorom má kamienok. Na konci sa otočí skokom a skáče naspäť. Na 2. políčku sa zastaví (stále stojí na jednej nohe, mladšie deti na dvoch nohách), zodvihne kamienok z 1. políčka a doskáče na začiatok. Takto pokračuje ďalej hádzaním na 2. políčko. Ak nehodíte správne alebo urobíte chybu pri skákaní (skočíte na nesprávne políčko, skočíte na obe nohy a pod.), na rade je ďalší hráč. Vyhráva ten, kto ako prvý preskáče všetky polia.

Želáme vám veeeľa spoločnej zábavy.

 

ŠTVRTOK

LEV A MYŠ

Milé deti, poznáte príbeh o veľkom silnom levovi a malej slabej myške? Že nie? Mamička alebo ocko vám tento príbeh prečítajú. Pohodlne si sadnite alebo ľahnite a počúvajte svojimi uškami aj svojim srdiečkom.

lev a myš1lev a myš2

lev a myš3

lev a myš

Páčil sa ti príbeh o veľkom silnom levovi a malej slabej myške? O čom bol? Porozprávaj príbeh rodičom. Podobá sa tvoj  príbeh, tomu ktorý ti čítala mamička, ocko? 

Čo chcel najskôr urobiť veľký silný lev malej slabej myške?

Čo povedal lev myške skôr ako ju pustil?

Ako sa odvďačila malá slabá myška veľkému silnému levovi?

Adamko si zapamätal poučenie z príbehu:

"Aj malí a slabí môžu pomôcť veľkým a silným"

 

Ak sa ti príbeh páčil môžeš si ho pozrieť aj na internete:

https://www.youtube.com/watch?v=0UVgpg097lU

 

Rád/a hráš  svojej rodinke divadielko? Zahrajte si divadielko

"Lev a myš".

Z papierového taniera si vyrob hrivu leva a staň sa levom

lev a myš4

Z papiera si poskladaj malú myšku. Návod nájdeš na internetovej stránke. Mamička s ockom ti pomôžu myšku poskladať.

https://www.akosatorobi.sk/video/5602/myska-z-papiera-ako-poskladat-papierove-mysky

lev a myš6

Môžeš si spraviť aj inú myšku.

lev a myš9

lev a myš13

 

 

 

A divadielko sa môže začať :)

 

 

Vytlač a vymaľuj si omaľovánku z príbehu "Lev a myš".

lev a myš12

S mamičkou a ockom si priprav dobroty. Mňam )

lev a myš10lev a myš11

 

 

 

 

 

 

 

Adamko má vo svojej izbičke veľa plyšových zvieratiek. Zvieratká si poukladal podľa veľkosti. Zvieratká ukladal od najväčšieho leva po najmenšiu myšku. Poukladaj si aj ty svoje zvieratká od najväčšieho po najmenšie zvieratko. Aké máš najväčšie zvieratko? Ktoré je najmenšie? Koľko zvieratiek máš vo svojej izbičke?

 

PIATOK

Veselo do ZOO

Adamko našiel na internete  peknú pesničku "Veselo do ZOO" - pesnička je veselá o zvieratkách v ZOO. Pustite si ju spoločne celá rodinka a zaspievajte si s deťmi "Veselo do ZOO"

https://www.youtube.com/watch?v=j_ydWvbBcVA

 

Adamko má pre vás aj novú hru "Na výlete v ZOO".

Budete potrebovať farebné figúrky a kocku. Pravidlá hry si môžete vymyslieť svoje. Veselú zábavu v ZOO.

zoo hra

Niektorým zvieratkám v ZOO sa stratila srsť. Priraď k tieňom zvierat ich správnu srsť. Zvieratá na obrázku pomenuj. Názvy zvierat si spoločne vytlieskajte a rozdeľte na slabiky. 

zoo srst

Máte doma plastelínu? S plastelínou je super zábava. Vymodelujte si svoju ZOO z plastelíny. Že nemáte plastelínu? Nevadí máme pre vás recept na domácu plastelínu :) Popros mamičku, aby ti pomohla pri jej výrobe.

BUDETE POTREBOVAŤ:

2 hrnčeky hladkej múky
2 lyžice oleja
1/2 hrnčeka soli
2 lyžice kypriaceho prášku
1,5 hrnčeka vriacej vody
potravinárske farbivo
prípadne pár kvapiek glycerínu, aby sa hmota leskla

POSTUP:

V mise zmiešajte múku, soľ a kypriaci prášok. Potravinárske farbivo a olej nalejte do vriacej vody, rozmiešajte a nalejte do misy so suchými ingredienciami. Zmes rukami dobre premiešajte, kým sa všetko nespojí v lepivé, jednoliate cesto.

 Ak chcete Plastelínu lesklú, pridajte pár kvapiek glycerínu. Cesto nechajte trochu vychladnúť, vyberieme ho z misy na podložku a poriadne prepracujte. Cesto je nutné hniesť tak dlho, kým nezíska tú správnu konzistenciu plastelíny. Ak by bolo stále príliš riedke, môžete pridať trochu hladkej múky. Plastelínu uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe, aby nevysychala.

 plastelína domáca

najmama.sk

Z plastelíny si vymodeluj zvieratká zo ZOO, alebo s plastelínou doplň obrázky zvierat.

lev plastelínalev plastelína2

 

zebra plastelína

krokodíl plastelína

 

Zvieratká si do svojej ZOO si môžete vyrobiť aj z papierových tanierov.

Pomôžu vám obrázky.

zoo taniertaniere1Pamätáte si milé deti, ako sme cestovali s Proxíkom po svetadieloch? Ak nie, nevadí. Pozrite si video s Proxíkom ešte raz a spomeňte si na svetadiely a zvieratká, ktoré tam žijú.

https://www.youtube.com/watch?v=wHYy9mNsioI

Deti, čo si myslíte, musíme cestovať po celom svete, aby sme videli všetky zvieratá na Zemi? Kde ich môžeme vidieť? ÁNO v našej ZOO :)))

 

Už sme doma z výletu, nezmokli sme a sme tu :)

Milé deti,

z veselého výletu po ZOO

si zatancujte a zaspievajte s ujom Ľubom

"Festival v ZOO"

https://www.youtube.com/watch?v=nk4vN5WTt_4&pbjreload=10

 

zoo gif2

vlak

Foto od Dominiky - Mamka, ocko ľúbim vás

ĽÚBIM SVOJU MAMIČKU, ĽÚBIM SVOJHO OCKA,

ĽÚBIM SVOJU RODINKU.

motýľ

maminasrdiečko

skladačkaskl

domček

adamada

zv

zv2zv3

 

 

 

srdiečko2

srdiečko3srdiečko5Milá naša Dominika,

máme z teba veľkú radosť ako tvoja mamička a tvoj ocko.

Si veľmi šikovná, tvorivá, trpezlivá.

ĎAKUJEME za krásne foto.

 

psík pusa

Čím budem

Milé naše mesiačiky,

určite ste už videli policajta, hasiča, lekárku, murára, opravára, učiteľku, kuchárku, poštárku, zubára, kvetinárku...

Deti, čo si myslíte, prečo sa tak volajú?

Prečo sa policajt volá policajt? Hasič - hasičom? ........

Spolu sa to dozvieme :)

hry profesie deti kostymy

PONDELOK

Povolania

 

Adamkovi sa veľmi páči pesnička od Mira Jaroša "Čím chceš byť?" 

Pesničku si nájdeš na internete. Zaspievaj si ju spolu s Mirom a deťmi.

https://www.youtube.com/watch?v=5W-jt6syFxY

 

Deti v pesničke sa hrali na povolania. Uhádli ste povolania detí v pesničke? Čím chcú byť keď vyrastú? Spomeň si a vymenuj povolania z pesničky. Čím by si chcel/la byť ty? Zahraj mamke a ockovi čím chceš byť keď vyrastieš. Uhádli, čím chceš byť?

Opýtaj sa mamky a ocka, aké majú povolanie -  kde pracujú, s čím pracujú a čo vo svojej práci robia. Môžeš sa opýtať aj babky a dedka.

Toto sú Adamkove kartičky s ktorými sa veľmi rád hrá na povolania. Aj ty sa s nimi môžeš zahrať. Kartičky si vytlač a rozstrihaj. Vyber si jednu kartičku. Povedz, čo dospelý na obrázku robí. Povolanie napodobni. 

 

povolania2

 

povolania4

 

Adamko sa často hrá na muzikanta - hudobníka. Čo potrebujú muzikanti, aby mohli hrať? Áno, predsa hudobné nástroje. Adamko si v izbičke ale aj v mamičkinej kuchyni všeličo nájde - paličky, kocky, Aničkine korálky, obaly s kinder vajíčka, hrnce, pokrievky, lyžice, varešky a veselo vyhráva a spieva. 

Zahrajte sa celá rodinka na muzikantov, vyrobte si svoje hudobné nástroje.

Budete potrebovať slamky, lepiacu pásku, prázdnu plechovku, balón, krabičku, gumičky, obaly z kinder vajíčok, korálky, ryžu, fazuľku..., plastové lyžičky, orechové škrupinky, zaváracie viečka, špagát, plastové fľaše, vrchnáčiky, paličky, lyžičky a koncert sa môže začať :) 

slamky2nástroje

 

bubnybubny1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bubny3 

 

bubny4

bubny7

 bubny8

 

 

 

bubny6

Váš domáci koncert si spestrite aj pesničkou  "My sme malí muzikanti"

https://www.youtube.com/watch?v=SSWym_nCzVU

 

 

 

 

UTOROK

My sme malí remeselníci

Adamko má pre vás nové hry . Aj dnes sa zahráme s kartičkami, ktoré ste si včera vystrihli. Zahrajte sa spolu celá rodinka hru "Na remeselníkov". Vyber si kartičku s povolaním, ale nikomu ju neukáž. Postav sa pred mamku, ocka, bračeka, sestričku, povedz krátku básničku a napodobni povolanie, ktoré máš na kartičke. 

Ja som dobrý remeselník, pracujem vo dne aj v noci.

Každý sa hneď presvečí, že pracujem bez rečí.

Mamička, ocko, braček, sestrička budú hádať povolanie - remeslo, ktoré napodobníš. Kto uhádne, stane sa novým remeselníkom a hra bude pokračovať. 

Páčila sa vám hra "Na remeselníkov"? zahrajte sa novú hru s kartičkami. Rozložte si kartičky na stôl, tak aby ste obrázky videli. Vyber si a pozri si kartičku. Aké povolanie si si vybral/la? Už ho poznáš? Výborne, ste šikovní. Teraz, podľa obrázku skús povedať, čo potrebuje k svojmu povolaniu policajt, kuchár, vodič autobusu, farmár....

Pomôžu ti aj nové obrázky.

foto povolania

Popros mamku, ocka a vytlač si pracovné listy. Vyhľadaj a spoj čiarou chýbajúce predmety a deti k povolaniam. Povolanie pomenujte.

spoj obrázky

spoj obrázky2

 

spoj obrázky3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STREDA

Kto sa o nás v škôlke stará

Adamkovi je už veeeľmi smutno za škôlkou. Často spomína na kamarátov aj na pani učiteľky. VEEEĽMI sa teší, keď bude môcť ísť do škôlky a zahrajú sa spolu nové aj obľúbené hry. Mesiačiky tešíte sa aj vy do škôlky? My sa už na vás tešíme najviac na svete. Koho ešte v škôlke stretnete? Pamätáte si, kto sa o vás v škôlke stará? Pomôžu vám básničky.

Školník Peťo pozor dáva, každé ráno deťom máva.

Všetky hračky opraví, deťom radosť urobí.

Naša teta Katarínka, usilovná ako včielka.

Perie, čistí, upratuje, postieľky nám pripravuje.

V kuchyni sa z hrnca parí, naša Zuzka niečo varí.

Upečie nám tortu sladkú, keď otvoríme škôlku našu.

Mesiačiky, pamätáte si aké výborné šišky pečie naša teta Zuzka? Sú sladučké a mäkučké ako vankúšiky. Mňam:)

Skôr ako ich Zuzka, Adka a Danka napečú, pripravia si kysnuté cesto,  na ktoré  potrebujú múku, mlieko, vajíčka, cukor, droždie, maslo. Vymiesené cesto  kysne - odychuje, rastie, nafukuje sa vo veľkom kotly. My sa teraz zahráme na Zuzkine kysnuté cesto. 

Ľahnite si na chrbát vo vašej izbičke na koberec, na deku a odychujte ako Zuzkine vymiesené cesto v teplučkej kuchyni.

V kuchyni bolo už cestu teplúčko, tak sa začalo nafukovať, ale zrazu si to rozmyslelo a spľaslo. 

V ľahu na chrbte pokrčte a vystrite pravú aj ľavú nôžku 3x - 7x (počet opakovaní primerane veku dieťaťa), potom pokrč a vystri pravú a ľavú rúčku.

Cesto už malo málo miesta, rozhodlo sa trošku poprehýbať.

V ľahu na chrbátiku si pomaly pritiahnite jedno, potom druhé koleno na hrudník. Nezabudájte na pravidelné dýchanie.

Cesto bolo ale zvedavé, čo sa deje mimo kotla? Začalo sa dvíhať a rásť. 

Celé telo zbaľte do klbka - kolísky, držte pokrčené nohy pri hrudníku. V ľahu sa oprite o lakte, prejdite do sedu bez pomoci rúk (mladšie deti s pomocou rúk)

Aby cesto z kotla nevybehlo von, Zuzka ho trošku poprevaľovala.

V ľahu sa prevaľujte doľava aj doprava.

Cesto rástlo, rástlo až skoro Zuzke z kotla vybehlo. A to by bola velikánska škoda :(.

V ľahu dvíhame vystreté rúčky, striedavo pravú, ľavú a spolu.

Teta Zuzka pohrozila tou najväčšou varechou, ktorú mala v kuchyni a zakričala: "No len počkaj, zachvíľu ti ukážem čo s tebou urobím!" Tak sa teda cesto ešte posledný krát nadvihlo, aby si pozrelo Zuzkinu velikánsku varechu.

Mačací chrbátik striedame s chrbátom psíka (prehnutie chrbta)

A potom už cesto celé spľaslo. Myslíte si deti, že sa zľaklo Zuzkinej varechy?

Sadnite si na päty, predkloňte trup, ruky vzpažiť (pred seba). V sede si vystrieme chrbátik aj nohy. Chodidlá sa vzájomne dotýkajú. Upažíme ruky (od seba do strán) a robte bočné kruhy. Zmena - ruky vzpažiť (hore nad hlavu) a robte predné oblúky.

Ako to všetko s cestom dopadlo? To sa všetci dozvieme, keď budeme v našej milej škôlke a Zuzka, Adka a Danka nám pripravia voňavé, sladučké, mäkučké šišky :))) MŇAM

Ak si myslíte, že s cestom to dopadne vynikajúco, Zuzke zatlieskajte a s radosťou si zaskáčte. Nezabudnite sa po rozprávke o Zuzkinom ceste vydýchať.

(Predškolská výchova 5- 2017/2018)

 

Naša teta Zuzka varí aj chutné polievočky. Polievočku varí vo veľkom hrnci a mieša ju varechou. Aj ty miešaj v hrnci polievku ako Zuzka. Popros mamičku, aby ti dala prázdny hrniec a varechu. Miešaj od stredu hrnca  až po okraj. 

Na obrázku ukáž Zuzke, ako si dobre miešal/la. 

kuchárka pl

ŠTVRTOK

Varenie škôlkárskej polievočky

Adamkovi v škôlke jedlo veľmi chutí a zje všetko čo tety kuchárky pripravia. Doma sa hral ako varí škôlkársku polievočku. Uvarte si ju s Adamkom. Budete potrebovať len hrniec a varechu.

Sadnite si spolu k veľkému hrncu. Jeden z vás bude miešať, variť, čarovať. Miešaj, čaruj a povedz krátku riekanku:

Abraka - dabraka,

čary-mary, už sa to varí!

Alebo sa nám iba marí?

A škôlkárska polievočka je hotová.  Polievočka môže byť napr. veselá, smutná, plačlivá, urazená, ospalá, zamilovaná.... Všetci ju postupne ochutnajte a vyjadrite ako pôsobí na vás polievočka. Ak pôsobí veselo - vyjadrite veselosť napr. grimasou, pohybom, zahrajte  alebo nakreslite ako na vás pôsobí škôlkárska polievočka. Môžete vydávať rôzne zvuky, tváriť sa ospalo, smutne, urazene, zamilovane... 

Keď ste ochutnali veselú polievočku, bude miešať a čarovať ďalší člen rodinky.

Pomôžu vám aj fotografie emócií

emocie fotografie3emocie fotografie4

 

emocie fotografie2

Páčilo sa vám varenie, miešanie, čarovanie? Hru si obmeňte napr. môžete variť polievočku želaní, rozprávkových bytostí, pomoci.....

(Prosociálna výchova v materskej škole / 2002)

 

Naša teta Zuzka nám varila v škôlke zdravú zeleninovú polievku. Bola naaajlepšia na svete. Mesiačiky čo potrebuje Zuzka, aby mohla uvariť zdravú zaleninovú polievku? Ako sa varí polievka?

Áno hrniec a varechu už máme. Čo ešte potrebujeme? Áno, rôznu zeleninu. Povedz akú zeleninu máš rád/a.

Mesiačiky, stačí nám hrniec, varecha a zelenina? Podľa čoho Zuzka alebo mamička varí polievku? 

Áno, každá polievka sa varí podľa receptu :) a jeden recept na Zuzkinu najlepšiu zeleninovú polievku pre vás máme. Kedy ešte používame recept?

recept

 

Teraz si nakresli, vytlač svoj hrniec, priprav si zeleninu podľa receptu. Nájdi si obrázky zeleniny v letákoch a vystrihni ich. Obrázky zeleniny nájdeš aj na internete alebo si nakresli.

Akú zeleninu potrebujeme do polievky? Koľko potrebujeme karfiolu, reďkovky, papriky, cibule, paradajok, zemiakov?

hrniec1

Máš všetko pripravené? Recept, zeleninu, hrniec, varechu? Budeš potrebovať aj lepidlo. Ak všetko máš, môžeš začať variť podľa receptu. Priprav si na stole zeleninu podľa počtu na recepte, počítaj po jednej.  Skontroluj si správny počet. Postupne nalep počet každej zeleniny z receptu  na hrniec. Varechou môžeš  polievku "akože" pomiešať.

Porovnaj svoju zeleninovú polievku s receptom. Dali ste do nej všetko ako ja v recepte? Ak áno, tak určite je najlepšia na svete ako Mamičkina alebo Zuzkina. MŇAM 

Orázok s najlepšou zeleninovou polievočkou podaruj mamičke, alebo si ho daj do svojej kuchynky v izbičke.

 IMG 20200517 155926

(Predškolská výchova 3-2018/2019)

 

V mamičkinej kuchyni Adamko objavil rôzne nádoby, potraviny, elektrické spotrebiče, ktoré mamička potrebuje na prípravu jedla pre celú rodinku. Často pomáha svojej mamičke v kuchyni a experimentuje. Prelieva, nalieva, pridáva keď mu mamička dovolí. Popros aj ty mamičku, ocka aby ti pomohli a skúšaj, prelievaj, pridávaj rôzne tekutiny, ktoré má mamička v kuchyni.

Urob si farebný pohár, ktorý sa nezmieša.

IMG 20200517 172343

farby

(365 výskumných úloh/2015)

PIATOK

Polícia, Hasiči, Záchranári 

Pozrite si na internete s Haničkou a Murkom "Príbeh o záchranárskych autách" 

https://www.youtube.com/watch?v=9OGwweVOREc&vl=sk

Mesiačiky o čom bol príbeh? Aké povolania ste v príbehu videli? 

Ako spoznáme plicajta, hasiča, záchranára? Policajti, hasiči, záchranári nám vždy pomôžu, keď potrebujeme pomoc. Páči sa ti ich povolanie? Prečo?

Polícia, hasiči aj záchranári majú svoje telefónne číslo, na ktoré môžeme telefonovať, keď potrebujeme pomoc. Vyrob si hraciu kartu pre políciu, hasičov a záchranárov. Mamička alebo ocko ti určite pri tom pomôžu.

Hracie karty aj farebné obrázky na vytlačenie nájdete na stránke:

https://www.sevt.sk/magazin/jednoducha-hra-pre-deti-zachranne-cisla/

Tri strany s telefónnymi číslami slúžia ako hracie karty. Do stredu každého obdĺžnika nalepte jednu časť suchého zipsu. Strany s obrázkami rozstrihajte. Zo spodnej strany každého obrázka nalepte druhú časť suchého zipsu.

sevt phz

Obrázky porozkladajte po stole. Úlohou dieťaťa bude priradiť ich k jednotlivým záchranárskym tímom. Pri hre sa môžete rozprávať o náplni práce policajtov, hasičov a zdravotných záchranárov, o tom, čo treba spraviť v prípade nehody či požiaru, ako zatelefonovať na tiesňové čísla alebo ako poskytnúť prvú pomoc.

sevt phz1sevt phz2https://www.sevt.sk/magazin/jednoducha-hra-pre-deti-zachranne-cisla/

Máme pre mamičky, ockov aj naše mesičiky pomôcku, ako si zapamätáte telefónne čísla na hasičov, záchranárov, políciu (pre staršie deti)

čísla

(Predškolská výchova 5 - 2016/2017)

Máme ešte jedno dôležité telefónne číslo, na ktoré môžeme volať. keď potrebujeme pomoc všetkých troch čísel. Je to telefónne číslo 112.

Adamko si spomína na jeden príbeh. Dievčatko z paneláku volalo o pomoc, ale nevedelo svoju adresu. Preto museli prikázať v šetkým panelákom v meste, aby zhasli svetlá. Len dievčatko, ktoré potrebovalo pomoc nechalo zasvietené a tak hasiči, záchranári aj policajti zistili, kde dievčatko býva. Preto je veeeľmi dôležité, keď potrebujeme pomoc hasičov, záchranárov, policajtov poznať, povedať svoje meno a adresu.

 Jednoduchým skladaním farebného papiera si vyrob uniformu hasiča, záchranára, policajta. Reflexné prvky na uniforme nalep z alobalu. Pamätáš si dôležité telefónne čísla? Ak nie nevadí, mamička s ockom ti pomôžu ich napísať na uniformu. Uniformu si dotvor podľa obrázku a prilep na svoje nové hracie karty.

pomoc

(Predškolská výchova 5 - 2016/2017)

Milé naše mesiačiky,

na konci spoznávania, varenia, čarovania, tvorenia,

máme pre vás príbeh 

 Spievankovo 5  - "O povolaniach".

Pohodlne sa usaďte celá rodinka

a pozrite si krásny príbeh zo Spievankova.

https://www.youtube.com/watch?v=5Hs0nWelnYg

spiavankovo

 

Mamka, ocko, ľúbim vás

 Milé naše mesiačiky,

viete aký bol včera deň? Áno bola nedeľa. Bola to výnimočná nedeľa.

Deti, čo si myslíte, prečo bola výnimočná? Naše mamičky mali sviatok 

DEŇ MAMIČIEK. 

S láskou vám posielame krásnu básničku, pre tvoju mamičku.

básnička mamička

PONDELOK

Aj Adamkova mamička mala v nedeľu sviatok. Adamko sa rozprával so svojim ockom, čo všetko musí každý deň zvládnuť ich mamička.

Pozrite si spolu s Adamkom obrázky.

Čo robí mamička na obrázkoch? Porozprávaj čo vidíš.

Čo najčastejšie robí tvoja mamička?

Vieš čo nerobí rada?

Čo  robí najradšej tvoja mamička?

Koho mamička je najlepšia na svete?

Povedz svojej mamičke ako ju veeeľmi ľúbiš,

čo sa ti na mamičke najviac páči.

Čo robíš, keď chceš urobiť mamičke radosť?

 

mama

Adamko najradšej kreslí svoju mamičku. Vyber si rámik so srdiečkami a nakresli si svoju mamičku. Rámik si môžete nakresliť aj podľa seba.

rámček mama2

rámček mama3rámček mama4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako sa volá tvoja mamička? Akú má farbu očí, vlasov?

Kedy sa usmieva tvoja mamička? Čo ti najviac chutí od mamičky?

 

Pustite si s mamičkou krásnu pesničku "Mamka Moja Mamička" 

https://www.youtube.com/watch?v=esalW_qUBSo

Povedz svojej mamičke, prečo ju ľúbiš naaajviac na svete.

UTOROK

Adamko sa rád hrá so svojou mamičkou na básnikov a vymýšľajú si nové básničky. Zahrajte sa na básnikov aj vy. Vymyslite, doplňte chýbajúce slová v básničke.

MOJEJ MAMIČKE

V nedeľu mala sviatok mamička,

dám jej pusu na ..... .

Postavím sa na špičky,

veď som ešte ....... .

Pohladkám jej pekné vlásky,

poviem slová plné ..... .

Najradšej ťa mamka mám,

srdiečko ti z lásky ... .

Vyrob pre svoju mamičku najkrajšie srdiečko - darček pre mamičku.

Potrebovať budeš: 

-vytlačenú omaľovánku srdiečok

-pastelky, fixky, nožnice

-ploché kamene väčšieho tvaru

-štetec, lepidlo

Postup je jednoduchý: Najskôr si vytlač omaľovánku so srdiečkami. Vyfarbi srdiečka, ktoré sa ti páčia a koľko ich potrebuješ. Potom ich opatrne vystrihni a nalep na ploché kamene. Srdiečka pretri lepidlom alebo lakom aj po povrchu. A darček pre mamičku je hotový.

srdiečka

srdiečka2srdiečka4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adamko sa veľmi rád hrá v záhrade pri dome a vždy tam niečo zaujímavé nájde. Kamene na ktoré nalepil srdiečka, ale aj malé kamienky, rôznofarebné kvety, prútiky , piesok. Ak nemáš záhradu nevadí,  z prechádzky v prírode si prines čo nájdeš, čo sa ti páčilo. Môžeš natrhať kvietky pre mamičku a dať jej z lásky malú kytičku, alebo vytvor obrázok do tvaru kruhu, ktorý sa volá mandala. Na obrázok môžeš použiť všetko čo v záhrade - v prírode objavíš, nájdi poklady záhrady - prírody, je to veľmi zábavné. Vytvor si vlastný kruhový obrázok pre mamičku.

mandala

mandala1mandala2

mandala4

mandala5mandala6

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamička sa určite poteší aj krásnemu obrázku - mandale, ktorú si vyfarbíš alebo vymaľuješ.

mandala pap2

mandala pap1

STREDA

Rozprávka o Mamičke

Adamko má veľmi rád rozprávky. Najradšej má, keď  je večer, leží vo svojej postieľke a mamička mu číta všelijaké rozprávky "O zvieratkách, O drakoch, O smelom Jankovi, O zakliatych princeznách, O trpazlíkoch....."

Adamko sa zamyslel a povedal mamičke aj ockovi: "Ešte nikdy som nepočul rozprávku

"O MAMIČKE". Adamko si rozprávku o mamičke vymyslel a s láskou ju svojej mamičke povedal. Prečítajte si spolu Adamkovu rozprávku "O MAMIČKE"

Kde bolo tam bolo, žila - bola jedna mamička. Mamička bola milá a stále sa usmievala, preto ju mali všetci radi. Mamička veeeľmi rada chodila so svojim  Adamkom do parku alebo na detské ihrisko a zobrali často so sebou aj Adamkových kamarátov. Tam pre všetky deti vymýšľala rôzne hry, súťaže, aby boli vytravlé, obratné a mali silu. Mamička nikdy nezabudla všetky deti doma za ich šikovnosť odmeniť. Najčastejšie to boli medovníčky so slivkovým lekvárom, ktoré vedela upiecť najlepšie na svete. Keď bolo zlé počasie, hrala sa s Adamkom a jeho kamarátmi obľúbenú hru "Na skrývačky", alebo si sadla ku klavíru, hrala, spievala a učila deti obľúbené pesničky. Adamko s kamarátmi potom s radosťou mamičke pomohli vyniesť smeti, upratať izbičku, utrieť lyžičky aj mištičky. Najradšej však pomáhali pri pečení medovníčkov. To potom mali slivkový lekvár až za ušami :) A večer, pred spaním, mamička nikdy nezabudla na rozprávku pre Adamka, ktorú čítala z obľúbenej knižky alebo si rozprávku sama vymyslela. Ale toto vlastne nie je rozprávka o mamičke, "Veď to je moja MAMIČKA" povedal Adamko.

 

Deti aj vy si vymyslite rozprávku o svojej mamičke.

Porozprávajte ju mamičke, ockovi, bračekovi, sestričke, dedkovi aj babičke. Nechajte ich hádať, či uhádnu, o kom je tvoja vymyslená rozprávka.

Radi pečiete koláčiky so svojou mamičkou? Áno? Dovolí vám mamička pri pečení koláčikov hrať sa s kúskom cesta, ktoré nepotrebuje? Že dovolí, to je super. Aj Adamko  sa vždy veľmi rád hrá s kúskom cesta a všeličo  si z neho vyrába ako z plastelíny - rôzne zvieratká, domčeky, deti, slniečko, autíčka ....

Adamko má pre vás parádny recept na slané cesto, s ktorým sa môžete hrať ako s plastelínou a môžete si z cesta vytvarovať, vymodelovať čo sa vám páči. Poproste mamičku, aby vám s prípravou slaného cesta pomohla. Budete mať svoje cesto na hranie :)

Recept na prípravu slaného cesta od Adamka:

budete potrebovať: - 1 hrnček vody, 2 hrnčeky soli, 2 hrnčeky hladkej múky, farba podľa výberu

postup: do väčšej misky nalejte 1hrnček vody, prisypte 2hrnčeky soli a 2hrnčeky hladkej múky. Zmes dobre zamieste. Keď je cesto hotové, pridajte do neho trochu farby (potravinárskej alebo tekutej temperovej farby) podľa vlastného výberu. Opäť cesto premieste.  Miesenie cesta si skúste samé ako Adamko.

A cesto  pre šikovné rúčky je hotové :)

Keď je cesto hotové, vypýtaj si od mamičky podložku, na ktorej sa môžeš s cestom hrať. Cesto môžeš deliť na menšie kúsky, gúľať, vaľkať, vytvárať guľky, placky rôzne nové tvary. Cesto potom môžeš opäť zmiesiť a vymodelovať darček - srdiečka pre svoju mamičku - menšie, väčšie, najväčšie. Srdiečka pre mamičku spočítaj. 

Z cesta môžeš vymodelovať aj písmená. Popros ocka aby ti napísal najkrajšie slovíčko - MAMA a podľa napísaného slova skús vymodelovať najkrajšie slovíčko - MAMA.  Ak je to pre teba ľahké, skús slovíčko MAMIČKA. Ocko ti určite opäť rád pomôže.

Vymysli si  darček z cesta pre mamičku podľa seba, alebo vymodeluj čo má tvoja mamička najradšej. Darček z cesta mamičke z lásky podaruj.

 

Pustite si s mamičkou a s ockom krásnu pesničku

"Mamka Moja Mamička" 

https://www.youtube.com/watch?v=esalW_qUBSo

 

ŠTVRTOK

Viete deti ktorú rozprávku má Adamko najobľúbenejšiu? Adamkova najobľúbenejšia rozprávka je mamičkina. Neviete, ktorá to môže byť? Hádajte! Je to rozprávka, ktorú mala najradšej Adamkova mamička, keď bola malá ako ty. Bola to rozprávka "Medovníkový domček".  Adamkova mamička preto teraz pečie najlepšie medovníčky na svete. Poznáte  deti rozprávku "Medovníkový domček?" 

Pohodlne si sadnite na gauč, na deku v izbičke alebo na posteľ s mamičkou, s ockom, s bračekom, so setričkou, pustite si rozprávku na internete a tíško počúvajte.

https://www.youtube.com/watch?v=DUs0lHTPSjQ

 

Medovníkový domček bol zo sladkých medovníkov. Medovníčky, ktoré pečie Adamkova mamička sú tiež sladučké, preto ich má Adamko veeeľmi rád. Prvé vždy zje medovníčky v tvare srdiečka - srdiečkové medovníčky. 

 

Zahraj sa s medovníkovými srdiečkami

Zisti, spočítaj koľko  Adamko zjedol medovníčkov. Do prázdneho okienka zapíš ich počet v riadku bodkami. Ak vieš, môžeš aj číslicou.

srdiečka počet

 

Zisti, povedz akú farbu mali medovníčky, ktoré upiekla mamička. Akej farby srdiečka pokračujú v riadku? Správne ich vyfarbi.

srdiečka postup

 

Pomôž Jankovi a Marienke prejsť po ceste z lesa domov.

cestička

Adamko si na internete našiel rozprávku "Perníková chalúpka".

https://www.youtube.com/watch?v=C3FIKvQcRfQ

 

 

Ak máte chuť na perníčky počúvajte ju opäť spolu celá rodinka. Porozprávajte sa o vypočutej rozprávke a môžete ju porovnať s rozprávkou "Medovníkový domček".

V čom sa rozprávky odlišujú?

Čo sa ti v rozprávkach páčilo/nepáčilo?

Ako by si pomohol/la bračekovi - setričke?

Bolo správne, keď Janko a Marienka neposlúchli svoju mamičku? Prečo?

Bolo správne, keď deti išli k ježibabe aj keď ju nepoznali? Prečo?

Mesiačiky naše, aj vám je najlepšie pri svojej mamičke a ockovi? Prečo?

PIATOK

DEŇ RODINY 15.5.

Adamkova rodinka má dnes sviatok. 

Aj tvoja rodinka má dnes sviatok.

Každá rodina na celom svete má sviatok,

lebo naša rodina je pre nás vzácna a veľmi dôležitá.

rodina

TVOJA RODINKA ŤA VEEEĽMI ĽÚÚÚBI.

 TVOJA RODINKA JE SÁLE S TEBOU.

domov

Adamko si dnes vymyslel, že bude prezerať fotky  celeeej rodiny. Fotky si porozkladal po svojej izbičke. Prišli k nemu mamička aj ocko a spoločne si prezerali veselé fotky z výletu, z oslavy narodenín, z prázdnin pri babke a dedkovi. Spomínali a rozprávali sa o krásnych zážitkoch s celou rodinkou.

Popros mamičku a ocka, aby ti ukázali fotky celej vašej rodinky. Prezerajte si spolu fotky a rozprávajte sa o vašej rodine - kde ste spolu boli, čo ste spolu robili. Pomenuj členov rodiny na fotkách. Poznáš ich mená? Kto tvorí vašu rodinu? Pomenuj členov svojej rodiny.

rodina2

Poskladaj si domček pre svoju rodinku. Obrázok si vytlač, vystrihni jednotlivé diely domčeka a nalep ich na farebný papier podľa predlohy. Do domčeka si nakresli svoju rodinu.

domček predloha

domček

Adamko má sestričku Aničku. Poskladaj si puzlle bračeka a sestričky. Adamko a Anička sú braček a sestrička. Majú svoju mamičku a ocka. Adamko a Anička sú ich deti. Adamko, Anička, ocko a mamička je krásna rodinka. Kto ešte patrí do Adamkovej rodiny? 

Obrázky Adamka a Aničky vpravo vystrihni a spránve nalep do prázdnych obdĺžnikov.

adamko anička

Adamko a Anička majú doma zvieratká. Aj zvieratká patria do ich rodiny. Každé zvieratko má svoj domček. Kde bývajú? Vystrihni kolieska so zvieratkami a nalep ich do domčeka v ktorom bývajú. Poznáš zvieratká, ktoré patria do Adamkovej rodiny? Máš aj ty doma zvieratko? Aké? Ako sa volá? Ako sa o vaše zvieratko staráš? Môžeš nám ho nakresliť.

zvieratko

 

 

zvieratko domček

Milé mesiačiky,

poďakujte sa svojej mamičke spolu s pesničkou od PATRIS - MAMA.

https://www.youtube.com/watch?v=12KcIazyPTg

 

Pustite si pesničku "Sen o rodine"

zaspievajte si a zatancujte spolu celá rodinka.

https://www.youtube.com/watch?v=JzB05bERHMk

 

ĎAKUJEM MAMIČKA MOJA,

ĎAKUJEM OCKO MÔJ

ŽE VÁS MÁM, ĽÚBIM VÁS.

srdiečko macko

 

 

 

Copyright © 2016. Ján Sabacký Rights Reserved.