^Návrat
  
  
  

Našu motýlikovu triedu navštevujú tieto malé motýliky: Peťko, Stellka, Larka, Samko, Saška, Lea, Jakubko, Taminka, Lenka, Zarka, Peťko, Martinko, Margarétka, Karolínka, Janko, Eliška, Mirko, Sofinka, Veronika, Lukáško 

 mariposa cara

 O motýliky sa starajú: Zlatka a Adrianka

20191014 1002531 zmensena

Svet je plný zvierat

Milé naše deti!

Pripravili sme si pre Vás krásny týždeň „Svet je plný zvierat“. Budete sa o niektorých zvieratkách rozprávať, skladať zvieratkové puzzle, dokresľovať zebre pruhu a mnoho ďalšieho.

 

PONDELOK :

Porozprávaj sa s maminou o exotických zvieratách ( žirafa, slon, opica, zebra ), prezerajte si detské encyklopédie o exotických zvieratkách, na internete nájdete množstvo videí o živote týchto zvierat.

Pozri si s maminou video o exotických zvieratkách. V tomto videu budeš vidieť zvieratko, počuť zvieratko a niečo nové sa o ňom dozvieš.

https://www.youtube.com/watch?v=1no1PymhWm0

 

UTOROK:

Dostaneš krásne puzzle s exotickými zvieratami. Vieš aké zvieratká sú na obrázkoch? Mamina ti obrázok postrihá a skúsiš poskladať obrázok presne tak, ako bol na začiatku. Ako pomôcku ti mamina vytlačí taký istý obrázok, aby si sa mal o čo oprieť.

lev puzzle

slon puzzle

žirafa puzzlezebra puzzle

 

Ak ste už boli v ZOO skúste si spomenúť, aké zvieratká tam boli, čo robili. Ak ste neboli nájdite na internete fotografie zo ZOO a porozprávajte sa o zvieratkách v ZOO.

 

STREDA:

Vieš kto je kráľ zvierat? No predsa Lev. Ale náš lev Alex stratil jeho veľkú hrivu. Pomôž levovi Alexovi, aby sa znova cítil ako pravý kráľ zvierat. Čo budeš potrebovať? Jednu umelú vidličku, temperové farby ( červenú a žltú), výkres A4 a ceruzku. Mamina ti najskôr predkreslí tvár leva Alexa. Spolu môžete nakresliť očí, ňufák a papuľu. Potom si namočíš umelú vidličku do temperových farieb a otláčaš ju okolo tváre leva Alexa.

lev vidlička

 

Keďže si už vyrobil leva, môžeš si teraz zatancovať na pesničku „SAFARI“.

Nájdete ju tu : https://www.youtube.com/watch?v=gwzE7-KL_sQ

 

ŠTVRTOK:

S maminkou sa nauč krásnu básničku o exotickom zvieratku.

Ide, ide slon,

veľký ako dom.

Za ním idú opice,

Drzé sú ako ploštice.

 

 

A keď už to máš hotové, zahraj sa s maminou hru „Na zvieratká“. Keď mamina povie žirafa, postavíš sa na špičky a vysoko - vysoko natiahneš rúčky. Keď povie lev, budeš ako lev revať a behať , a keď povie slon, urobíš si z ruky chobot.

 

PIATOK:

Zahráš sa na opicu. Tá rada skáče a to budeš dnes robiť aj ty. Budeš skákať z vyššej roviny dopredu na mäkkú podložku, môže to byť vankúš alebo matrac. Samozrejme, že mamina ťa bude pri tom držať za ruku.

Naša zebra Ela stratila pruhu. Nakresli zebre pruhy, aby sa mohla vrátiť ku svojim priateľom.

zebra grafomotorika

Čím budem

Milé deti, maminy a ocinovia!

V tomto týždni 18.5 – 22.5 sa budeme rozprávať o profesiách, na niektoré sa zahráme, budeme vyrábať náhrdelníky ako praví šperkári či loziť ako hasiči. Zaspievame si, zatancujeme ale hlavne sa zabavíme. J

2316 2273 2273 Hasic Hasicskeho a zachranneho zboru

 

PONDELOK :

Porozprávaj sa s maminou a ockom o tom, kde pracujú a čo robia. Spoznávaj profesie prostredníctvom internetu, detských encyklopédií, knižiek. Môžeš si pozrieť na internete , ako hasič hasí oheň, ako policajt naháňa zlodejov či ako pán doktor lieči pacientku.

S maminou a ocinom sa porozprávaj o tom, čím by si ty chcel byť, čo by si robil.

 

UTOROK

Predstav si, že tvoja najobľúbenejšia hračka ochorela. Bolí ju hrdielko, kašle a má horúčku. Zahraj sa s maminou na doktorky a vyliečte hračku. Dajte jej tabletky, teplý čajík, zmerajte teplotu a uložte ju do postieľky. Určite čoskoro vyzdravie.

S maminou si vypočujete pesničku „Čím budem „ – od Mira Jaroša

 

https://www.youtube.com/watch?v=5W-jt6syFxY

 

Ľahni si na koberec a počúvať túto krásnu pesničku o profesiách. Môžeš si na ňu aj zatancovať.

 

STREDA

S maminou sa zahráš na cukrárov a budete piecť muffiny. Budete potrebovať plastelínu, podložku a zásteru, aby ste sa nezašpinili. Vymodelujete koláčiky z plastelíny a dozdobiť ich môžete cestovinami, korálikmi.

 

macko kolace februar2010 02

Zahraj sa s maminou a ocinom pohybovú hru „ KOM, KOM, KOMINÁR“ či „ŠOŠOVICA, HRÁŠOK, FAZUĽA“ o tete kuchárke. Napodobňuj to, čo sa v piesni spieva.

 

ŠTVRTOK

Zahráš sa na šperkárku/ šperkára . Čo budeš potrebovať? Šnúrku a koráliky, cestoviny. Vyrobíš náhrdelník pre toho, koho máš rád/ rada.

Náhrdelník z cestovín

Ale čo sa to stalo? Koráliky a cestoviny sa ti zmiešali dokopy. Vytvor z nich dve skupiny na základe danej vlastnosti.

 

PIATOK

Dnes budeš hasičom. Budeš podliezať a preliezať nízke prekážky tak ako pravý hasič. Môže to byť stôl, stoličky, lavička a podobne.

A nakoniec sa zahráš na maliara. Nakreslíš krásne vlnovky farebnými ceruzkami na papier.

Mama, ocko, ľúbim Vás

“Matky a deti majú absolútne samostatnú kategóriu. Niet silnejšieho puta na celom svete. Niet inej lásky, tak okamžitej a odpúšťajúcej.”

Milé maminy, milí ockovia!

Pri príležitosti ktorá sa každoročne slávi 10. 5. - Deň matiek, sme si pre Vás pripravili zaujímavý týždeň plný lásky, pohody a pokoja. Čaká Vás pozeranie spoločných fotografií, spievanie piesní o mamách a mnoho ďalšieho. Čaká Vás týždeň s témou „Mama, ocko, ľúbim Vás“

 

PONDELOK

Vzdelávací štandard 1:

Vnímať atmosféru sviatkov, osláv – Deň matiek

Mamina si pre teba môže pripraviť krátke divadielko s témou „ Moja mamka slávi sviatok“. Stačí na to jedna bábika, stolička a obrus, deka. A divadielko máme. Spoločne si s pozriete fotografie svojej rodiny, kde môžem pomenovať osoby, ktoré na fotke vidíš.

Vzdelávací štandard 2:

Vysloviť podľa možnosti všetky hlásky a hláskové skupiny

Keďže má tá tvoja mamina sviatok, bolo by pekné jej aj niečo zarecitovať. Spolu s maminou sa túto básničku naučíš.

Pre mamičku moju milú,

ktorú rada/rád mám.

Veľké srdce namaľujem,

k sviatku jej ho dám.

Uvidíš že mamina sa istotne veľmi poteší, keď jej túto básničku zarecituješ. A nakoniec jej na líce vtisni veľkú pusu.

 

UTOROK

Vzdelávací štandard 1:

Postaviť stavbu z primeraného množstva (do 6) stavebnicových dielcov na tému

Vieš kde bývaš? V dome alebo v paneláku? Skús postaviť z kociek, lega alebo skladačiek svoj dom, v ktorom bývaš so svojou maminou, ocinom. Môžeš, ak doma máš, pridať ku domčeku postavičky alebo ak máš doma psíka alebo mačičku, môžeš pridať aj tie.

Vzdelávací štandard 2:

Na obrázku ukázať a s oporou o fotografiu pokúsiť sa pomenovať mená rodičov

Poznáš svoju rodinu dobre? Pozri si z maminou fotografie, na ktorých si ty a tvoja rodina. Kto sú tí ľudia na fotografií? Skús pomenovať všetkých ľudí, ktorých vidíš. Ak náhodou nebudeš vedieť kto je kto, spýtaj sa maminy. Tá ti určite rada odpovie. Môžeš opísať aj to čo majú oblečený, preopakuješ si pri tom farby, aké majú vlasy a podobne.

 

STREDA

Vzdelávací štandard 1:

S pomocou učiteľky vytvoriť jednoduchý výrobok

S pomocou maminy vytvoríš krásne veľké srdce ako darček pre maminu k jej sviatku. Ako na to? Mamina ti vystrihne krásne veľké srdce, ktoré celé vymaľuješ temperovými farbami. Nezabudni si pripraviť dobrý štetec, nádobku na vodu, čistú vodu, obrus a zásteru. Tak ako aj v škôlke. Keď ti vyschne namaľované srdce, potrhaj si krepový papier na malé kúsky a tie následne ponaliepaj na namaľované srdce. A darček pre maminu máš pripravený.

Vzdelávací štandard 2:

Spievať jednoduché piesne a riekanky pre deti – Moja mama niečo má

S maminou si zaspievaš pesničku „Moja mama niečo má“. Tú by si mal poznať zo škôlky. Ak ju nepoznáš a nepoznala by ju ani tvoja mamina, nájdete ju tu :

https://www.youtube.com/watch?v=LFVfMvi-Qf0 – Moja mamka niečo má

Môžete si ju zaspievať, zatancovať, môžete zapojiť hru na telo. Zabavíte sa obaja.

 

ŠTVRTOK

Vzdelávací štandard 1:

Dotvárať tvary kresbou a pomenovať výsledok

Mamina ti nakreslí tvár, ale bez očí, uší, nosa a úst. Skús nakresliť maminku alebo ocinka. Je to len na tebe koho si vyberieš. Keď ich nakreslíš, pomenuj, kto to je.

Vzdelávací štandard 2:

Dodržiavať pravidlá v pohybových hrách

Ale, už si sa dosť nasedel. Je čas na hru! S maminou alebo aj s ocinom, či dokonca s obomi naraz sa zahraj hru „Oli,oli, Janko“. Aj túto hru by si mal poznať zo škôlky. Môžeš byť Janko najskôr ty, neskôr mamina, alebo aj niekto iný, kto s vami bude túto hru hrať. Môžete sa zahrať aj inú hru. Dôležité však je, aby si dodržiaval pravidlá hry.

 

PIATOK

Vzdelávací štandard 1:

Manipulovať s náčiním : kotúľať loptu daným smerom

                                   kotúľať loptu pod nízkou prekážkou

Tu máme až dva ciele. Najskôr si kotúľaj loptu daným smerom – teda ku mame. Keď mamina chytí loptu, povie svoje meno. A keď ju chytíš ty, povieš svoje. Druhým cieľom je to , že skúsiš kotúľať loptu pol nízku prekážku. Môže to byť stolička, stôl, všetko to čo máte doma.

Vzdelávací štandard 2:

Kresliť grafomotorické prvky vyžadujúce pohyb zápästia (vertikálne línie)

Po telesnej si ešte nakreslíme vlasy tvojej maminy. Ak máte doma baliaci papier, je dobré. Ak nie postačí aj výkres A3. Mamina ti predkreslí tvár, ktorá bude mať aj nos, ústa, oči, uši. Tebe prenechá vlasy. Skús nakresliť mamine rovné, krásne, dlhé vlasy. A ak si šikovný, skús jej nakresliť vlasy takou farbou, aké má naozaj.

Cestujeme po modrej planéte - Národnosti

Milí naši rodičia!

V týždni od 4.5 – 8.5. sme si pre vás pripravili týždeň „Cestujeme po modrej planéte – deti sveta“. Touto témou sa deti dozvedia o tom, že nie sú na svete sami a existujú aj ľudia s inou farbou pleti, inak sa obliekajú a majú iné zvykmi. Spoločne sa niečo nové naučíme, zahráme sa zatancujeme.

cestujeme

 

PONDELOK:

Vzdelávací štandard 1:

Vedieť, že žijeme na planéte Zem, spoznávať aj ľudí iných národností (Amerika, Ázia, Európa)

Čo sa skrýva naša Zem? Kto na nej býva ? To všetko ti povie naša PC prezentácia. Sú v nej krásne obrázky. Všímaj si, že ľudia sú na obrázkoch iní ako si ty, inak sa obliekajú, majú inú farbu pleti.

Vzdelávací štandard 2:

Podľa možnosti vlastnými slovami opísať význam slov, ktoré pozná ( právo na rodinu, právo na hru)

Vieš o tom že aj ty máš svoje práva? Máš právo na rodinu, na hru a omnoho, omnoho viac ale zatiaľ ti stačí vedieť aj o týchto dvoch. Budeš sa s maminou rozprávať o tom s kým doma žiješ, môžeš ak vieš pekne povedať aj mená tvojich rodičov, súrodencov, poprípade starých rodičov. Rozprávajte sa o hračkách, o tvojej najobľúbenejšej hračke, mamina môže na oplátku tebe povedať aká bola jej najobľúbenejšia hračka a podobne. J

UTOROK

Vzdelávací štandard 1:

Vytvoriť dvojicu objektov na základe určenej vlastnosti

Super sa z maminou zahráte. Ale najprv si spoločne musíte vyrobiť tváričky eskimáka, Číňana, černocha a belocha na špajdľu. Ak ste doma len dvaja, teda ty a mamina, môžu sa zahrať s vami aj hračky. Každý si vezme jednu špajdličku do ruky (hračkám ju dáš to ruky ty) a budete hľadať kto má takú istú tváričku v ruke ako ty. Nájdi svojho kamaráta na základe tejto určenej vlastnosti. Keď sa ti to podarí všetkých kamarátov nájsť, tváričky na špajdličke pomiešaj a znova rozdaj medzi hračky a vás.

Vzdelávací štandard 2:

Aktívne počúvať hudobné skladby pre deti

A teraz si trošku oddýchneš. Môžeš si sadnúť, ľahnúť na koberec a počúvať pesničku od Petra Naga – Poď hrať Ping Pong. Najskôr si tú pesničku vypočuješ (aj 2krát) a potom s pomocou maminky skúšajte rytmizovať túto pesničku hrou na telo. Plieskaj, dup, lúskaj, tlieskaj je to len na tebe a na mamine. Neskôr môžete túto pesničku aj zdramatizovať. Môže hrať Ping – Pong, napodobniť oči Číňana (sú úzke) a podobne.

 

STREDA:

Vzdelávací štandard 1:

Spájať časti obrázkov lepením

Pripravila som pre teba krásny pracovný list. Ale keďže nie sme v škôlke, popros maminu aby ti časti obrázkov vystrihla. Spoločne poskladajte obrázok do celku. Vieš kto je to? Ak nie spýtaj sa maminy, tá ti to určite veľmi rada zodpovie. Tieto časti postupne naliepaj na výkres A4 a vznikne ti krásny obrázok čo povieš ? J Po vyschnutí si nášho Pána Eskimáka vymaľuj podľa seba.

eskimák

Vzdelávací štandard 2:

Zážitky z čítania príbehu vyjadrovať v dramatických činnostiach

Počul si už o malej Indiánke? Prečítaj alebo si pozri spolu s maminou rozprávku „Malá Indiánka“

Rozprávku nájdete tu:

https://www.youtube.com/watch?v=gg9SNXg0QUE

 

ŠTVRTOK:

Vzdelávací štandard 1:

Rytmicky správne využívať základné lokomočné pohyby a tanečné kroky na hudobný sprievod (napodobňovanie učiteľky) ( skok znožmo)

Zatancuj si spolu s maminou Indiánsky tanec. Ale nezabudnite na krátku rozcvičku!!! Zapnite si CD prehrávač alebo internet a vyhľadajte si indiánsku hudbu. Môžete najskôr len chodiť do kruhu (okolo ohňa), za tým bežať, a skúsite skok znožmo na mieste. Nohy spojíte a skáčete na mieste J

Vzdelávací štandard 2:

Kresliť grafomotorické prvky vyžadujúce pohyby dlane a prstov (dolný oblúk)

Pripravila som pre teba krásny pracovný list. Po mori sa plaví malá indiánka. Dokresli jej vlnky na more, aby sa jej lepšie plavilo.

5a6da1aa07bbc1f2ed64a44aa58742b9

Cestujeme po modrej planéte

Milí naši rodičia, milé deti!

Pripravili sme si pre Vás zaujímavý týždeň plný aktivít, pri ktorých sa niečo naučíte, spoznáte, zahráte sa, niečo napodobníte a stále to bude formou hry. Týždeň od 27. 4 – 1. 5 . sa bude zaoberať témou „Cestujeme po modrej planéte“. O čom to bude ? Nechajte sa prekvapiť :) 

dorpsvne prostriedky

 

 

PONDELOK:

Vzdelávací štandard 1:

Poznať rôzne druhy dopravných prostriedkov (auto, vlak, lietadlo, loď)

S maminou si nájdi knižky, leporelá, môžete pozrieť aj na internete, aké dopravné prostriedky sa pohybujú na ceste, vo vode, vo vzduchu a na koľajniciach. Určite budeš niektoré vedieť aj sám povedať. Môžete nájsť aj viacej druhov, napr. na vode nie len loď ale môže byť aj vodný skúter a pod.

auto na dialkove ovladanie buggy

3510371 600x400

 

 

  Vzdelávací štandard 2:

Formulovať podľa možnosti správne jednoduché vety

Rozprávaj sa s maminou o dopravných prostriedkoch, nájdite si obrázky rôznych dopravných prostriedkov a pomenuj, aký dopravný prostriedok vidíš. Ak nebudeš vedieť, verím, že mamina ti určite prezradí, o aký dopravný prostriedok ide. Môžete si zahrať aj pexeso o dopravných prostriedkoch. Všetky obrázky otočíte nadol, dieťa ho otočí a pomenuje konkrétny dopravný prostriedok. Môžete sa rozprávať o tom, aký dopravný prostriedok máte doma, na aké účely ho využívate.

 

UTOROK:

Vzdelávací štandard 1:

Obsahy a zážitky z čítania vyjadruje v pohybových a dramatických činnostiach

Mamina ti prečíta krátku básničku o Vlaku, Autobuse a Letí, letí.

 

 AUTOBUS

Takto sa krútia kolesá, kolesá

bez nich auto nehne sa, nehne sa, nemá síl.

 

VLAK

Ide, ide, vláčik, ide,ide, vlak

a my milé deti poďme nasadať.

Odvezie nás do Nitry, 

budeme tak raz, dva,tri.

 

LETÍ LIETADLO

Letí, letí, lietadlo,

keby ma zem dosadlo!

Zatlieskali deti,

lebo na zem letí!

 

Použite spolu s maminou aj hlasové a rytmické cvičenie. Na báseň „Ide, ide, vláčik“ môžete si vyskúšať ako išiel vlak. Nadýchnete sa a na jeden dych robíte ši – ši – ši –ši. Môžete to urobiť aj druhý krát. Na báseň „Autobus“ môže vydychovať tak, ako autobus brzdil. Nadýchnete sa a na výdych vyslovujete Fúúú. a na báseň „Letí lietadlo“ môžete robiť rytmické cvičenia. Môžete tlieskať na každú prvú slabiku v slove, môžete aj dupať, vyrábať rytmus podľa vlastných predstáv. J Fantázii sa medze nekladú.

Vzdelávací štandard 2:

Dodržiavať pravidlá v pohybových hrách

Po prečítaní sa zahráš s maminou hru „Pozor, červena“. Mamina si pripraví z červeného a zeleného farebného papiera kruhy. Ona bude semafor. Keď zdvihne ruku so zeleným kruhom, môžeš sa voľne pohybovať po izbe. Ale keď zdvihne červený kruh, musíš zastať. Túto hru sa môžete zahrať aj von na vychádzke, na záhrade, kde len chcete.

STREDA:

Vzdelávací štandard 1:

Skladať, spájať z rôznych materiálov priestorovú zostavu, pomenovať ju ( cesta pre autá)

Máš doma skladačky, lego, kocky? Určite áno. Postav s maminou dráhy pre tvoje autá. Môže byť kľukatá, rovná, môže ísť do kopca ale aj z kopca, je to len a len na Vás. J

50286a0aa94747e816a43e894a15438e

 

Vzdelávací štandard 2:

Poznať základnú náplň vybraných profesií (hasič, rušňovodič) a spoznať (pilot, kapitán lode)

Vieš kto je to hasič? Toho už asi poznáš. Ale čo taký rušňovodič? Alebo pilot, či kapitán lode? Pripravili sme pre teba a tvoju maminu krásnu PC prezentáciu o týchto povolaniach, ktorú nájdete v FB skupine Motýliková trieda. Ale nemusíte sa držať len PC prezentácie. Kľudne sa pustite do hľadania týchto profesií na internete, v knižkách pre deti, v časopisoch. Mamina ti o nich povie kde pracujú, čo pre nás robia a ako nás niektorí z nich chránia. Taktiež môžete doma napodobiť hasiča ako hasí oheň, pilota ako pilotuje, kapitána lode ako kormidluje veľkú lod na šírom mori.

 

ŠTVRTOK:

Vzdelávací štandard 1:

Ovládať rôzne techniky lezenia, plazenia a preliezania

Máš telocvik. Budeš loziť, preliezať a plaziť sa. S maminou si doma vyrob prekážkovú dráhu pod stoličky, na gauč, pod stôl okolo stolu je to len na Vás. Dôležité je aky ste dodržali cieľ a tým je aby ste lozili, preliezali, podliezali.

Vzdelávací štandard 2:

Kresliť grafomotorické prvky vyžadujúce pohyb zápästia (vertikálne línie )

Pripravili sme pre Vás pracovný zošit. Pomôž autíčku dostať sa na druhú stranu.

49f5ee725d1e5af831da43c28d896d5d

Copyright © 2016. Ján Sabacký Rights Reserved.